Proiectul educațional Junior Design Antreprenor Handmade (Junior DAH) a oferit, și în acest an, o experiență unică de învățare practică pentru liceeni, punând bazele unei educații antreprenoriale moderne și orientate spre practică. Junior DAH este un program conceput pentru a transforma elevii de liceu în antreprenori creativi, printr-un parcurs complet – de la generarea ideii și designul produselor, până la prezentarea, promovarea și
vânzarea acestora în contexte reale de piață.
Ediția din 2025 a proiectului s-a desfășurat în orașele Timișoara, Arad și Lugoj, reunind peste 200 de elevi din 17 licee partenere, organizați în echipe. Aceștia au participat la workshopuri tematice susținute de specialiști din mediul de business și educațional și au creat produse handmade prezentate în târguri locale.
Pe lângă componenta educațională, proiectul a promovat și responsabilitatea socială.
O parte din sumele obținute din vânzările produselor realizate de elevi au fost direcționate către sprijinirea copiilor aflați în situații vulnerabile în comunitate.
Gala de premiere a ediției 2025 a avut loc în data de 18 decembrie, la Hotel Tresor Le Palais din Timișoara, fiind un moment de celebrare a eforturilor, creativității și spiritului
antreprenorial al participanților.
Rezultatele obținute de elevii de la Liceul Teoretic „Iulia Hașdeu”, toți din clasa a IX-a E, au fost:
Premiul I – Denis Andrei Todea
Premiul al II-lea – Denisa Bitineanu
Premiul al III-lea – Lavinia Ianculescu
Mențiuni – Ionela Cauni și Călin Jucșor
Performanțele lor reflectă dedicația, creativitatea și abilitățile dobândite pe parcursul proiectului, integrate armonios în spiritul antreprenorial promovat de Junior DAH.
Elevii de la HasdEu implicați în proiect au fost coordonați de profesoarele Doina Lelica Popîrlan și Cecilia Carmen Neag, care au oferit îndrumare constantă, sprijin pedagogic și motivație în fiecare etapă a proiectului.
Felicităm toți elevii participanți pentru implicare și rezultate remarcabile!












